`

Forty Under 40: Past Recipients



Listed in alphabetical order by year
 

2009      
Alberts, Joseph R. Balber, Ralph Bubp, Ken Burdick, Betsy
Corbitt, David E. Cotteril, Chris W. Davis, Holly DePue, Zach
Gonzalez, Juan Halbig, Julie Hollis, Curtis Hughes, Kyle
Kaiman, Michael Kirk, Jeffrey Kittle, Jeffrey Kurkowski, Henry
Lefevere, Jim Lewis, John Lindenberg, Scott Moreland, Kristen
Olson, Mark Ozdemir, Ersal Park, Melody Perry, John
Priest, Chad Sales, Ali Simcox, Ed Smith, Larry
Stoner, Timothy Strolberg, Kari Sturman, John (Jake) Thies, Adam
Tobias, Erick Tridico, Kristina Maria Tysdal, Justin Voors, Teresa
Wessel, Luke White, Jeffery Williams, Shannon Wu, David

 

2008      
Agee-Smith, Kerri Andersen, Kristian Baker, Brian Birge, James S.
Bowen, Doug Carroll, Alex Casto, Carole Craft, Timothy
Davis, P. Adam Dunlap, Lori Eckerle, Jason Fisher, Thomas
Griffin, Emily Haecker, J. Robert Hanna, Nasser, MD Harder, Mel
Harris, Cindy Heinzmann, Jeffrey Hill, Scott Hollingsworth, Kena
Jay, Jim John, Thomas A. Mangia, Karen McCarthy, Kevin
McMillian, Jimmie Miller, Andy Miller, Tadd Miskel, Chris
Paine, Janice Polak, Jonathan G. Qualls, John Replogle, Dawn
Riggle, Mark Slater, Erin Smith, Joseph L. Jr. Stein, Robert
Terrel, Andrea Ph.D Wilkinson Chavers, Molly Wilson, Harlon Wise, Scotty

 

2007      
Belden, Trevor J. Bingaman, Ehren T. Bostic, Brad A. Brown, Neal J.
Caito, Matthew W. Casey, David L. Chitwood, Joie III Cummings, Claudia E.
Danz, Kristine C. DeVeydt,Wayne S. DiNicola, M. Travis Donnar, Timothy
Elson, Lynne M. Freiman, Lisa. Gallant, Gregg M. Griffin, Matthew L.
Hendry, Gordon A. Kirsch, Joseph L. III Koehler, Julia "Julie" M. Lach, David A.
Lindsey, David P. Marcum, Jennifer M. Maurer, Todd J. Meyers, Scott
Parker, Daniel Pellegrino, Michael "Mike" Phelps, Tasha M. Predovich, Anne-Marie L.
Richardson, C. Todd. Salyers, Kyle J. Sanders, Daniel P. Sapp, Dustin K.
Scelzo, Tony Schaefer, John F. Shaffer, Brad M. Simnick, Russ
Smith, Robert L. Souza, Elizabeth Tobias, Todd Wade, John

 

2006      
Alexander, Nelson Amstutz, Keira Barrett, David O. Burdick, Brian
Campbell, Steve Cooke, Brian F. Danz, Harry H. III DeLaney, Kathleen A.
Doerr, Christopher E. Eagan, Tonja Eckel, David A. El Baridi, Nick
Feltman, Nathan J. Gabbert, Thomas B. Garber, Elizabeth Geller, Jane Boatman
Hart, Barry J. Hupfer, Kyle J. Klain, Marlo K. Martin, John D.
Mathis, Suzette E. Bewley McClanahan, CJ McCluskey, Jerome McDonald, Jeffrey
Medley, Andy Miller, Scott W. Modany, Kevin M. Moore, David A.
Nelson, Ryan T. Paini, Juli Palladino, Christopher Papa, Jeffrey
Ponader, David W. Ponce, Roberto Shabazz, Abdul-Hakim Shoup, Jennifer
Simons, Clark J. Standish, Leann Stiver, Ron Vaughan, Amy

 

2005      
Ackerman, Cheryl Barlow, Ken Bindley, Sally Birge, J. Taggart
Boden, Martha Broecker, Edwin J. Burns, Jack Caniff, Christopher
Certo, David Chapman, Andrew Crisp, John A. Debshaw, Bryan
French, Peter S. Gosnell, Denise Hadley, Lindsay Hirschfeld, Adam B.
Hutton, Rebecca LaGore, Rick Livers-Powers, Crystal G. Mann, David O.
McIntosh, Tina Messaglia, Michael J. Messer, Luke Nicolai, James P.
Noga, Andrew F. Oliver, Tim O'Brien, Timothy K. Pyrz, Alan V.
Reese, Jason R. Retzner, Rodney S. Richey, Shari Alexander Rokita, Todd
Russell, Jonathan Saldana, Katherine Smith, Darin Spector, Jason H.
Suess, David A. Thomas, Michele L. Tichenor, Timothy J. Vinson, Jacob N.
Williams, Susan Brock      

 

2004      
Bales, John M. II Banta, Holiday W. Bland, Dennis E. Brizzi, Carl J.
Brooks, Gina Bucher, Tony Cantwell, Deborah Carter, Cameron
Chesser, Wendy Dant Christian, Justin P. Dorsey, Scott Douglas, Christopher H.
Fredland, Valita Gallagher, Douglas G. Garner, Sanford E. Hawkins, Germaine L.
Hawryluk, P. Kent Height, Jay Hendrickson, Barth D. Johnson, Michael
Kennedy, Bob Kocher, Ken Korin, Offer Kunce, Debra S.
Lacy, J.A. Mason, Anthony May, James E. Millman, Clark M.
Milto, Phil Jr. Moser, Tyrone S. Mulholland, Shawn Nicol, J. Bryan
Pebworth, Carl Poynter, Bryan W. Randolph, Isaac Jr. Satterfield-Siegel, Jennifer
Twyman, Michael R. Whitlock, Scott Witham, Angie Wolfe, Todd

 

2003      
Armstrong, Julie Bell, Kimberly Bernstein, Mark N. Black, Dean A.
Blank, Bill Boyd, Michelle Broscoe, Peter A. Carter-Prall, Leslie
Chinn, A. Scott Chow, Michael Ming Christy, Derrick Collier, Bryan A.
Crandall, Brian D. Detherage, Andrew Dickson, Jim Faber, Jonathan Leigh
Gebhardt, Kris Godfrey, Bill Harris, Clyde D. Harris, David E.
Harrison, Marvin Hendren, Kimberly D. Hershberger, Heather Hoopingarner, Todd
Irven, Candace L. Jones, Pamela L. Kraft, Theresa Catterson Kwok, Glen
Law, T. Scott Lutes, William H. Maregatti, Ana O'Connor, Anne Mullin
Pearson, Jim Rottmann, Todd Sandefur, Gwen G. Semler, Mike
Snyder, Kurt S. Spitznogle, J.R. Stanczykiewicz, Bill Zipes, Debbie

 

2002      
Altice, Kris Baker, Jennifer Pope Barnhart, D. Mark Baughman, Susan
Bennett, Jeffrey T. Beyl, Donna Lacy Bowman, Angie Hicks Brown, Scott
Brown, Zak Campbell, Joseph Glennon Cole, Troy J. Davey, Kevin
Davis, Michael B. Dunlap, Glenn Goeke, Lynda M. Green, Kimberly A.
Huse, Craig S. Karam, Yassir Kennedy, Melina Maniatis Kennelly, Karen A.
Kite, John Leonard, David M. Life, Jeneane Mann, J. Brian
May, Florence McGowan, Thomas K. Medley, Jeff Molander, Scott
Neylon, Michael J. Ong, Clifford A. Rabinowitch, Ellen Redelman, Derek
Richards, Damon Rothermel, Neal Rowland, Eric Schafer, Anthony
Soards, William L. II Todd, Vincent W. Jr. Walberry, Angee Wurster, Albert

 

2001      
Aquilano, Don Auch, Andy Bedford, Bryan K. Callecod, David
Castell, J. Jeffrey Cate, Fred H. Day, David E. Dayhoff, Douglas
Drizin, Marc J. Everly, Bryan Froehle, Tom C. Gray, Bryan
Hardin, Steven D. Hasten, Bernard Hays, Gerry A. Healey, Kate
Hopkins, Todd Husain, Michael Johnson, Denise Jones, Terrance J.
Kort, Robert Lewis, Tamra Leyden, Todd H. Lugar, Todd R.
Manning, Peyton Martin, Kevin Munson, Peter J. Oakley, Steve
Patishall, Michelle Presnell, Kevin L. Skjodt, Jennifer Sweeney, James R. II
Sweeney, Terry Ulrey, Sue D. Wagner, Robert II Weigel, Tim P.
Williams, Linda Williams, Paula Wong, Vincent Yu, Jeffrey J.

 

2000      
Beck, Deborah R. Beering, Peter S. Berry, Tim Brandt, Mary L.
Brooks, Bill Brown, J. Jeffrey Burlingame, Margaret Buroker, Andrew B.
Carroll, Rob Clark, Michael Coleman, Carolyn Combs, Jeff
Degner, Alan D. Evans, Michael A. Franklin, Tim Green, Todd
Henderson-Walkup, Carrie Henegar, Jane A. Hershberger, Steve Hicks, Robert J.
Hoeft, David Kapsalis, Paul “Whitey” Kilkenny, Susan B. Lathrop, Ann
Lippoli, Rich Luallen, G. William McComas, Rod McKamey, Brett D.
Morgan, Travis Reese, Melissa Proffitt Robinson, John R. Rose, Marya Mernitz
Ross, Darci Sanner, Steven G. Scott, Stephen L. Silich, Cheryl Ann
Slifer, Keith D. Tilson, Brent Turner, Karen C. Williams, Brian

 

1999      
Adams, Cheryl Beery, Brad Boeglin, Daniel L. Brooks, Susan W.
Brown, Constance D. Brumbarger, Ron Carwile, Jane E. Claymon, Brent
Claymon, Matthew Claymon, Scott Cohen, Jeff Dant, Miriam Smulevitz
Delaney, Mary Dickman, Theodore D. Drummer, Carl L. Durham, Timothy Shawn
Fennig, Greg D. French, William S. Gutman, Gretchen K. Hicks, Jay
Hoaglin, Rob Huffine, Joe Isenbarger, Jenny Jannetides, James N.
Johnson, Jeffrey A. Sr. Maley, John Moore, Mandy Morgan, Charlie
Oesterle, Bill O’Connor, Mike Palmer, Robert P. Patton, Mark
Pecar, Benjamin A. Petersen, Antje C. Schellinger, Jim Seger, Chris
Shumate, Debbie S. Thompson, James Robert Ungar, Ken Watson, Leo G. Jr.
Welch, Robert V. Jr.      

 

1998      
Adams, Marc Askey, Dan Belskus, Jeff Blaising, Stephen M.
Bosway, Michael E. Braun, Steven J. Brown, Helen L. Carter, Matthew B.
Cassiere, George Chandler, Bryan J. Coleman, Timothy F. Dimos, James
Dobbs, Craig Flaherty, David M. Garrett, Tom Gutwein, Matthew R.
Hesse, Debbie Isenbarger, Phil I. Jacobs, Mark F. Jones, Susan R.
Kaspar, Robert S. Kimbrough, Kevin Lee, Kimberly Graham Mattingly, Stephen D.
McCarty, Jeff McGee, Richard I. III Melangton, Allison Paine, Andrew J. III
Pence, Thomas J. Peterson, Barton Pitts, Peter J. Reehling, Kathy G.
Ryder, Anne Shaheen, Greg Snyder, James C. Soshnick, Andrew Z.
Taft, William G. Tague, John Warner, Amy Conrad Zuckerberg, Mark S.

 

1997      
Abrams, John H. Andrew, Joe Bounsall, Phil Boyd, Darrin
Bozza-Jonathan, JoAnne Burnett, Frederick Clark, J. Murray Cook, David
Corsaro, Karen Demarest Cox, Mitchell D. Daily, Lis Domholdt, Elizabeth
Engleman, Ellen Ferry, Chris Gillman, Gregg Glass, G. Frederick
Haas, P. Karl Hamilton, David F. Hamilton, Lisa Harlan, Hugh P. & Doug H.
Hines, Perry G. Humke, Steve Irsay, Jim Jackson, Albert “Jack” III
Jones, Scott A. Kahn, David Langham, Cathy Moriarity, Daniel T.
Murphy, Matthew B. Payne, Brian Siegel, Max Smith, Sam
Solada, Mary E. Taylor, Bobbi Vorenberg, Daniel Walker, Steven F.
Wamsley, David B. Watson, John Whitaker, Deena J.  

 

1996      
Ackerman, John Aliev, Eldar Ammirati, Rosanne Bayt, Jack
Best, Russell Bledsoe, Jan Burtner, David Cohen, Joel
Curless, Michael Dillon, John Dyar, David Fuson-Townsend, Susan
Gregor, Martin Harbaugh, Jim Hentschel, Gary Hetrick, Bruce
Horn, Richard W. Howell, J. Mark Huguenard, John Jacoby, Greg
Lennen, Anthony Maddox, Mee Won McCarty, Michael McKenzie, James
McKenzie, John McKinney, Marni Moratz, Karen Murphy, Michael
Paul, Eloise Petrucciani, Anthony Piratzky, Thomas Richardson, Rob
Schwantes, Jon Sease, Daniel Tew, Kip Thompson, Corby
Valanzano, Kimberly Wallin, J. Smoke Williams, Michael Witsken, Todd

 

1995      
Abel, Edmund R. Allen, J. Greg Andrew, Anne Slaughter Bennett, Donna D.
Bolin, Lori Culp Bosma, Brian Brammer, Timothy F. Bremner, James D.
Brooke, Beth Millard Buttrey, Greg Carmichael, Julie Cooler, Thomas S.
Estridge, Paul E. Jr. Feigenbaum, Edward D. Flanders, Scott N. Frank, Timothy J.
Frazer, Margaret L. Gigerich, Larry E. Gillespie, Samuel A. Glanders, Geoffrey A.
Graves, Michael P. Kidd, Bruce Laikin, Robert J. McCaslin, Michael J.
McKenney, Julie A. Miller, Reggie Mills, Alan K. Neltner, Janet and Tom
Newborn, Ernest J. Jr. Newman, Scott C. Nichols, William P. “B.J.” Nobles, Anne
Overhauser, Paul B. Owens, Jon R. Prather, R. Anthony Roesler, Mark A.
Scott, Stephen L. Jr. Stickney, Douglas H. Wechter, Larry S. Whitman, Kelcy M.

 

1994      
Andretti, John Appel, Daniel C. Assaraf, John Brooks, Paul M.
Browne, William A. Jr. Callahan, Kevin Chandler, Marcus B. Compton, Robert A.
Conner, Douglas P. Cuny, John D. DelFabro, Craig Dodson, James R.
Dorr, Marjorie W. Dorson, Patti Freeman Early, Patrick J. Eicholtz, Eric and Linda
Gentleman, Karen Harkness, Jerald Kohlmeyer, Sherry Lindley, Patrick B.
Lingner, Terry A. Marr, Danny Maurath, Tom McKasson, Kevin
Meegan, Mark Millard, David Pence, Mike Peters, Ruth
Prosser, Lisa Richey, David E. Jr. Ringham, Thomas J. Ruschman, Mark
Shiel, Andrew K. Stitt, Charles B. “Skip” Stuart, Todd Sutphin, Samuel B.
Tanselle, John W. Thompson, Bradley M. Thompson, Milton O. Tikijian, George

 

1993      
Alig, Cornelius M. Allen, Janet Alley, Michael J. Banayote, Robert
Bayh, B. Evan III Bayt, Dan Bennett, Bryce Jr. Birk, Kathy J.
Bonner, Jeffrey P. Boruff, Tim Burks, Keith W. Duke, Charles E.
Fonseca, Bryan Fuson, Rick Gaylor, John C. George, Tony
Girton, David B. Sr. Hess, Jonathan R. LaMothe, Christopher P. Lubbers, R. Mark
Maddox, Mark E. Mason, Byron K. Mennel, David Mortell, Jack
Nightingale, Earl Patrick, Mark Pescovitz, Ora H. Pickett, Neil
Roob, E. Mitchell Jr. Sanders, Kimberly & Michael Sapp, Jim R. Simon, David
Stein, Joel K. Swarbrick, John B. Jr. Throgmartin, Jerry West, Dennis J.
Wiersma, Elizabeth A. Wojtowicz, Jean Wright, Lloyd Zahn, Tamara